Spotkanie

Sprawdź czy w Twojej okolicy organizujemy spotkanie na temat ZDROWEGO SNU.
captcha
Zaproś nas do siebie – chętnie weźmiemy udział w Twojej imprezie.
captcha

Lunatyzm. Czym jest i jak sobie z nim radzić?

Lunatyzm, pod tym pojęciem potocznie rozumiemy chodzenie przez sen, ale obejmuje także inne działania, które nie wykraczają zbytnio poza obręb łóżka, jak siadanie na łóżku, stawanie obok łóżka. Spacerowanie po domu i wychodzenie z sypialni – zdarzają się stosunkowo rzadko.
To zaburzenie snu (z grupy parasomnii) jest częstą przypadłością dzieci i zazwyczaj mija wraz z dorastaniem. O ile nie wiąże się z gwałtownymi reakcjami wybudzenia lub ryzykiem zrobienia sobie krzywdy (wyjściem z domu, wypadnięciem przez okno) nie ma potrzeby go leczyć.

Lunatyzm, jakie są jego przyczyny?

Przyczyn lunatykowania może być kilka, do najczęstszych z nich należą:
1. Zmęczenie, niedospanie. Jeśli prowadzimy nieregularny tryb życia i nie dbamy o swój sen (długość i jakość) wzrasta ryzyko lunatyzmu. Zazwyczaj problem ten mija, gdy zadbamy o regularny i zdrowy sen. Pomocne w tym celu jest wprowadzenie zasad higieny snu.

2. Praca zmianowa, która rozregulowuje nasz cykl okołodobowy. Często problem znika, gdy zmieniamy pracę i przestajemy pracować w nocy. Także zmiany stref czasowych, związane z innymi godzinami nocnymi, mogą zakłócić nasz sen.

3. Problemy psychiczne, zaburzenia (depresja, stany lękowe) które także wpływają na jakość snu, mogą skutkować epizodami lunatykowania.

4. Jedną z teorii mówi, że także osoby, które są zarażone pasożytami (owsiki, glizdy) mogą mieć epizody lunatyzmu.

Czy lunatyka można obudzić?

Tak, ale zazwyczaj nie ma takiej potrzeby. Wystarczy go zaprowadzić do łóżka. Zdarza się, że somnambulik wybudza się sam i ze zdziwieniem konstatuje, że nie znajduje się w łóżku.

Jak zadbać o bezpieczeństwo lunatyka?

Jeśli mamy w domu lunatyka, powinniśmy zadbać o to, by nie był w stanie z łatwością wyjść z domu. Na szczęście tego typu przypadki zdarzają się niezwykle rzadko. Dla pewności możemy jednak zamontować głośny zamek, który podczas otwierania obudzi innych domowników (lub lunatyka).
Dodatkowo w okolicach łóżka nie powinny się znajdować niebezpieczne przedmioty, które mogłyby zrobić krzywdę somnambulikowi, gdyby w nie wszedł.
Jeśli mamy dzieci, które lunatykują, możemy zamontować zabezpieczenia w oknach (koszt takich blokad to tylko kilka złotych).

Co możemy zrobić, by zminimalizować ryzyko lunatyzmu, jak z nim walczyć?

1. Zadbajmy o zdrowy i regularny sen, a także o właściwy cykl okołodobowy.
2. Unikajmy stresu.
3. Unikajmy podjadania i zbyt intensywnych ćwiczeń tuż przed snem.

Lunatyzm. Czym jest i jak sobie z nim radzić?
5 (100%) 1 vote

Autor: Aneta

Staramy się, by strona Woolstar była przyjazna użytkownikowi, dlatego korzystamy z plików cookies. Odwiedzając nas, zgadzasz się na to. Więcej informacji