Spotkanie

Sprawdź czy w Twojej okolicy organizujemy spotkanie na temat ZDROWEGO SNU.
captcha
Zaproś nas do siebie – chętnie weźmiemy udział w Twojej imprezie.
captcha

Spać w jaskini

Optymalna temperatura w sypialni

Optymalna temperatura w sypialni to 18-20 °C. Chłodne powietrze ułatwia zasypianie. Warto zatem skręcić kaloryfery i utrzymywać w sypialni nieco niższą temperaturę niż w całym mieszkaniu. Wietrzenie pokoju przed snem pozwala obniżyć temperaturę dodatkowo podnosząc wilgotność powietrza, co także jest korzystne.

Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura

Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura ma także negatywny wpływ na fazę snu zwaną REM (faza szybkich ruchów gałek ocznych), która charakteryzuje się najwyższą aktywnością mózgu. W tej fazie mózg zużywa sporo energii, to właśnie wtedy pojawiają się marzenia senne. A całe ciało pozostaje nieaktywne. Co ciekawe wyłącza się też nasz wewnętrzny termostat regulujący temperaturę ciała i jesteśmy całkowicie uzależnieni od temperatury panującej wokół nas.

Jaskinia do spania

Wyobraźmy sobie naszą sypialnię jako cichą, ciemną i chłodną jaskinię. W takich warunkach wypoczywamy najlepiej. Aby zapewnić sobie komfort termiczny zadbajmy o odpowiednie warunki w łóżku. Jeżeli pomimo tego, że jesteśmy przykryci jest nam chłodno spróbujmy skorzystać z termofora lub załóżmy skarpety. To pomoże szybciej rozszerzyć naczynia krwionośne i nastawić nasz wewnętrzny termostat na bardziej optymalną temperaturę. Taką, która pozwoli nam się zrelaksować.

Temperatura ciała

Także temperatura naszego ciała obniża się stopniowo już wieczorem, a następnie jeszcze opada w nocy. To naturalny fizjologiczny proces. Temperatura 36,6 °C to tylko wartość wyjściowa w całym rytmie dobowym. Zmienia się ona o 1-2 stopnie w ciągu doby. Wyższa temperatura świadczy o aktywności. Niższa przypada na okres snu. Najniższa jest nad ranem.

Temperatura a jakość snu

Odpowiednio niska temperatura ułatwia nam zasypianie i poprawia jakość snu. Pamiętajmy aby nie zakłócić tego procesu wieczornymi ćwiczeniami fizycznymi albo obfitym posiłkiem. Podnoszą one temperaturę naszego ciała, w konsekwencji utrudniając zasypianie. Jeść i ćwiczyć powinniśmy najpóźniej 3 godziny przed pójściem spać.

Natomiast jeżeli rano mamy problem z obudzeniem się kilka energicznych ćwiczeń podniesie nam temperaturę i doda potrzebnej energii.

O komfort termiczny powinniśmy zadbać szczególnie jeżeli zdarza nam się budzić zlanymi potem albo drżąc z zimna. To znak, że warunki w których śpimy wymagają poprawy.

Staramy się, by strona Woolstar była przyjazna użytkownikowi, dlatego korzystamy z plików cookies. Odwiedzając nas, zgadzasz się na to. Więcej informacji