Spotkanie

Sprawdź czy w Twojej okolicy organizujemy spotkanie na temat ZDROWEGO SNU.
captcha
Zaproś nas do siebie – chętnie weźmiemy udział w Twojej imprezie.
captcha

Jaka kołdra wełniana, puchowa a może jedwabna?

Najważniejsze kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze kołdry

Zastanów się dobrze jaka kołdra spełni Twoje oczekiwania. Kołdra kołdrze nierówna. Całe szczęście, bo dzięki temu każdy z nas może znaleźć kołdrę, która odpowiada jego potrzebom. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kołder, zarówno ze względu na ich wypełnienie, jak i rodzaj powłoczki. Do najbardziej popularnych należą kołdry puchowe lub z pierza, a także z tworzywa sztucznego (np. granulatu silikonowego, zwanego sztucznym puchem). Równie popularne są kołdry z wełny i jedwabne, które ze względu na jakość użytych materiałów klasyfikowane są jako produkty luksusowe.

Nieco mniej znane, ale także posiadające grono oddanych nabywców, są kołdry bambusowe i kukurydziane. Jednym słowem: Jest z czego wybierać. By do wyboru przygotować się najlepiej, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii…

Jaka kołdra dla alergika?

Dla niektórych powinna to być kwestia kluczowa. Od tego, czy mamy alergię (np. na roztocza) powinniśmy uzależnić rodzaj pościeli, pod jaką będziemy spać. Jeśli jesteśmy alergikami, koniecznie musimy wybierać spośród pościeli, które najłatwiej utrzymamy w czystości, także tych, które rzadko uczulają, oraz tych, które cechuje antystatyczność czyli odpychanie cząsteczek kurzu.

Pod kątem antyalergiczności wyłoniliśmy kilku faworytów. Jeśli kwestią podstawową dla Ciebie jest możliwość częstego prania pościeli, najlepszym wyborem będzie kołdra z włókien syntetycznych (np. poliestrowych silikonowych), które łatwo utrzymać w czystości. Z włókien, które cechują się wysoką antystatycznością, doskonale nada się jedwab (nie uczula) oraz wełna, która  dzięki specjalnej budowie włosia tworzy środowisko nieprzyjazne bakteriom. Jednak upewnij się, że nie jesteś uczulony na samą wełnę. Zdarza się to niezwykle rzadko i zwykle dotyczy bezpośredniego kontaktu wełny ze skórą. Pościele posiadające wełniane wypełnienie będą wówczas dla Ciebie bezpieczne. Zarówno wełna, jak i jedwab skutecznie odpychają cząsteczki kurzu, dzięki czemu w pościeli wełnianej i jedwabnej nie gromadzi się tyle roztoczy, co w pościeli z innym wkładem.

Pierze i puch bywają alergizujące, lecz jak dowodzą badania, głównie poprzez roztocza, które w nich bytują. Dlatego niezależnie od tego, jakie wypełnienie kołdry wybierzesz, zawsze dbaj o to, by często zmieniać poszewki, wietrzyć i utrzymywać sypialnię w czystości oraz sprawdzać poziom wilgotności w pomieszczeniu. Zbyt duża wilgoć, ciepło i kurz sprawiają, że roztocza namnażają się szybko, co utrudnia sen alergików.

Rodzaj wsadu: naturalny czy sztuczny?

Do naturalnych wsadów pościeli należą m.in. wsady wełniane, jedwabne, z pierza i puchu, kukurydziane, bambusowe.

Pierze i puch to naturalne termo izolatory. Są bardzo ciepłe, jednak rozgrzewają się do tego stopnia, że śpiąc w nich łatwo można się przegrzać. Konieczne jest wówczas odkrywanie się w celu ochłodzenia. Właściwości wełny są inne, lepiej dostosowane do potrzeb ciała. Wełna dostarcza optymalnego ciepła, takiego aby odczuwać komfort, a nie przegrzać się.

Kołdry jedwabne, bambusowe i kukurydziane choć naturalne i przewiewne nie są tak ciepłe jak wełniane. Sprawdzą się dobrze latem.

Pościele z tworzyw sztucznych to przede wszystkim pościele z silikonowych włókien poliestrowych. One także nie są tak ciepłe jak wełna lub pierze, a ogrzanie ich wymaga czasu, co może przekładać się na dyskomfort snu. Uniemożliwiają oddychanie całą powierzchnią ciała i zaburzają przez to naturalne procesy organizmu.

Zarówno pościele z tworzyw sztucznych jak i naturalnych mają dużo zalet. Jeśli zależy Ci na ekologicznym rozwiązaniu, wybierz wsad naturalny. Jeśli natomiast nie ma to dla Ciebie tak dużego znaczenia, możesz wybierać z obu tych grup.

Utrzymywanie ciepła, TERMOAKTYWNOŚĆ

Nasz organizm posiada naturalne zdolności termoregulacji, wykorzystujące wilgoć skóry. Gdy jest nam zbyt gorąco, pocimy się, aby schłodzić ciało i obniżyć jego temperaturę. Pot to obrona organizmu przed przegrzaniem. Nie spocimy się w pościeli termoaktywnej – dostosowującej się do potrzeb termicznych naszego ciała, pościeli, która nie dopuści do przegrzania ani wychłodzenia.

Tkaniny, dostosowujące się do naszego naturalnego cyklu termoregulacji, będą mieć doskonałe zastosowanie w przypadku pościeli.

Materiałem, który w szczególności wspiera naturalną termoregulację, jest wełna. Nie tylko dostosowuje się do temperatury ciała, ale zapobiega zarówno wychłodzeniu, jak i przegrzaniu. Utrzymanie stałej temperatury stawów i mięśni przekłada się na Twój komfort termiczny, jest wymagane w przypadku schorzeń reumatycznych, wspiera procesy rehabilitacyjne po urazach stawów i mięśni. Wszystko dzięki unikalnej strukturze włókien wełnianych, zaopatrzonych w tzw. „poduszki powietrzne”, umożliwiające naturalną cyrkulację powietrza w tkaninie przy jednoczesnym zachowaniu właściwości izolacyjnych. Taka budowa sprawia, że osoba śpiąca pod wełnianą pościelą może oddychać całą powierzchnią ciała i odczuwa komfort termiczny. Także jedwab wykazuje wysokie właściwości wentylacyjne i termoaktywne. Kołdry kukurydziane i bambusowe są z kolei lekkie i przewiewne, idealne na lato.

Tymczasem włókna syntetyczne wykazując niską termoaktywność. Sztuczne materiały nagrzewają się długo i nie dostosowują się do temperatury ciała, z tego też powodu mogą być przyczyną jego przegrzania lub wychłodzenia. Nie pochłaniają także naturalnej wilgoci, która pozostając na skórze, zmniejsza komfort snu i obniża higienę.

Higroskopijność, czyli pochłanianie wilgoci

Higroskopijność to inaczej zdolność pochłaniania wilgoci: pary wodnej, wody, potu. W przypadku kołder, kwestie higroskopijności mają szczególne znaczenie. Pościele, które wykazują się dużym poziomem higroskopijności, pozwalają utrzymać suchą skórę nawet przy przeziębieniu, nadmiernej potliwości i trzymają wilgoć „z dala” od ciała, dając poczucie suchości. To kluczowa kwestia, nie tylko dla alergików, gdyż przyczynia się do podniesienia komfortu snu.

Najbardziej higroskopijna jest wełna merynosa, pochłania aż 35% wilgoci. Co więcej wełna absorbuje wilgoć do rdzenia włókna, dzięki czemu na powierzchni pozostaje sucha. Na drugim biegunie znajdują się włókna syntetyczne, pochłaniające zaledwie ok. 1% wilgoci. Również włókna jedwabiu cechują się wysoką higroskopijnością, skutecznie pochłaniając do 30% wilgoci. Dla porównania, bawełna pochłania do 24% wilgoci.

Właściwości zdrowotne

Nie od dziś wiadomo, że najzdrowsze rzeczy pochodzą z natury. Przy wyborze kołdry warto więc wziąć pod uwagę rozwiązania, które naturalnie wspierają nasze zdrowie.

Wełna stanowi jeden z najzdrowszych materiałów, wykorzystywanych przy produkcji ubrań termoaktywnych, a także pościeli:

  • pochłania wilgoć, utrzymując ją z dala od ciała, pozwala utrzymać stałą temperaturę,
  • umożliwia oddychanie całą powierzchnią ciała,
  • wspiera naturalne procesy termoregulacyjne.

 

Stosowana jest także w terapii cieplnej, przedłuża terapeutyczne efekty masażu, koi dolegliwości reumatyczne, a wełniane materace wykazują właściwości antyodleżynowe.

Zarówno wełna, jak i jedwab, wpływają kojąco na układ nerwowy, wspierając efektywny sen.

Gramatura a pora roku

Przed zakupem pościeli, warto zwrócić uwagę na jej gramaturę i to, w jakim sezonie roku będzie użytkowana.

Optymalna gramatura wypełnienia kołdry:

  • Na lato wynosi 500-700 gramów.
  • Na jesień i wiosnę 700-1000 gramów.
  • Na zimę 1000 – 1800 gramów.
  • Na cały rok: 750-1500 gramów.

 

Kwestia wyboru kołdry, w zależności od jej ciężaru, zależy zazwyczaj od indywidualnych upodobań. Niektórzy wybierają kołdry lekkie, inni preferują ciężkie.

Do najlżejszych kołder należą kołdry syntetyczne i jedwabne. By kołdra syntetyczna mogła wystarczająco chronić przed chłodem, powinna być gruba, zbyt cienka może być niewystarczająca na zimowe noce.

Kołdry z pierza i z wełny zazwyczaj są cięższe. Jednak wełniane pościele nowej generacji są znacznie mniej przytłaczające niż tradycyjne kołdry z wełny. Warto zauważyć, że nawet cienka kołdra wełniana jest cieplejsza niż kołdra syntetyczna o tej samej gramaturze, a dzięki unikatowej budowie włókna wełnianego, będzie odpowiednia zarówno na lato, jak i na zimę. Może się okazać, że kołdra wełniana o najmniejszej gramaturze posłuży nam z powodzeniem przez cały rok. Podczas gdy syntetyczna będzie zdecydowanie za chłodna.

Cena i okres gwarancji

Rozbieżność w cenach pościeli jest duża. Do najtańszych należy pościel z tworzyw sztucznych. Posiada ona jednak najkrótszy okres gwarancji, zazwyczaj ok. 1 roku.

Pościel z pierza (lub puchu) zazwyczaj posiada 2 lata gwarancji, jej cena jest też wyższa, niż pościeli syntetycznej.

Najdłuższą gwarancję posiadają pościele wełniane. Firma WOOL STAR daje 7 lat gwarancji na pościele z merynosa australijskiego. Długi okres gwarancji i doskonała jakość produktu – bardzo dokładne obszycia, gęste pikowania, wysoka jakość materiałów, znajdują odzwierciedlenie w cenie, lokując wełniane produkty wśród produktów „z górnej półki”. Ich cena waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

Także pościel jedwabna należy do produktów ekskluzywnych, jej cena oscyluje pomiędzy kilkuset złotymi, a kilkoma tysiącami. Okres gwarancji zależy od producenta i waha się między 12 miesiącami, a 2 latami. Kieruj się swoimi preferencjami i decyduj jaka kołdra spełni Twoje oczekiwania.

Jakość wykonania, miejsce produkcji

Przy wyborze pościeli warto zwrócić uwagę nie tylko na to, z czego jest produkowana, ale także na miejsce produkcji i jakość wykonania.

Warto wspierać produkty tworzone lokalnie, w Polsce. Rodzime produkcje są najlepszą gwarancją ich jakości. Tworzone i wykonane z należytą starannością i dbałością o jakość, będą służyć przez wiele lat. Warto zauważyć, że lokalni producenci skupiają się raczej na jakości, a nie ilości.

Wielu konsumentów coraz bardziej zwraca uwagę na aspekt etyczny i ekologiczny produkcji lokalnej. Produkty utworzone i sprzedawane w Polsce nie obciążają przyrody skomplikowanym procesem dystrybucji i transportu, jak w przypadku produktów sprowadzanych z dalekich zakątków świata. To także wsparcie lokalnej przedsiębiorczości, zapewnienie miejsc pracy ludności lokalnej i rozwój rodzimej gospodarki.

Kołdra wełniana Clima 360 WOOL STAR

Firma WOOL STAR jest producentem pościeli wełnianej od 2001 roku. Efektem wieloletniego doświadczenia i badań nad włóknem wełny jest linia pościeli Clima 360. Kołdry Clima 360, stanowią nowoczesną generację produktów wełnianych. To rozwiązanie idealne na cztery pory roku, zarówno ze względu na termoaktywność wełny, wspierającą naturalną termoregulację ciała, jak i na idealną gramaturę kołder: letniej (500 g.), jesienno-wiosennej (700 g.) i zimowej (1200 g).

Kołdry WOOL STAR Clima 360 są szczególnie zalecane alergikom i osobom z dolegliwościami reumatycznymi.

Są nie tylko zdrowe, ale także pięknie wykonane. Tworzone lokalnie w Wielkopolsce, zgodnie z założeniami ruchu slow wear, odpowiadają na różnorodne potrzeby klientów.

 

 

 

Jaka kołdra wełniana, puchowa a może jedwabna?
4 (80%) 3 votes

Staramy się, by strona Woolstar była przyjazna użytkownikowi, dlatego korzystamy z plików cookies. Odwiedzając nas, zgadzasz się na to. Więcej informacji